شناسه خبر: 79555
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ شنبه ۲۱ ارديبهشت، ساعت 14:11
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی:

مفاهیم تامین اجتماعی برای دانش آموزان بیشتر معرفی شود

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی گفت: درخواست ما از متولیان آموزش و پرورش کشور این است که نسبت به معرفی سازمان تامین اجتماعی از طریق گنجاندن مفاهیم آن در کتب درسی هرچه بیشتر اقدام کنند، چراکه تامین اجتماعی از ارکان جوامع توسعه یافته است.

دکتر محمدرضا جعفریان، در نشست مشترک با نمایندگان شرکای اجتماعی و جمعی از مدیران و کارشناسان دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش، افزود: نقش سازمان تامین اجتماعی در پوشش و ارائه خدمت به بیش از نیمی از جمعیت کشور پراهمیت است. تامین اجتماعی بیش از 42 میلیون نفر از مردم کشور را تحت پوشش دارد و به عنوان یک سازمان درآمد هزینه ای، بیش از 91 درصد از منابع مورد نیاز تعهدات خود را از محل حق بیمه ها تامین می کند.

وی افزود: با توجه به اینکه کارگران، تامین کنندگان اصلی منابع سازمان تامین اجتماعی هستند، می توان گفت که دارایی های این سازمان، حاصل دست‌رنج کارگران است و اهمیت بسزایی دارد.

دکتر جعفریان ادامه داد: یکی از دغدغه های کنونی سازمان تامین اجتماعی، برهم خوردن تعادل میان منابع و مصارف این سازمان است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی، شناخت ناکافی از قوائد و ضوابط حاکم بر این سازمان را به عنوان دلیل دیگر برای برهم خوردن تعادل میان منابع و مصارف این سازمان مطرح کرد و افزود: تامین اجتماعی یک سازمان بین نسلی است؛ اما برخی از نهادهای تصمیم گیر کشور بدون درنظر گرفتن شرایط و ضوابط حاکم بر این سازمان، در مواردی مسئولیت هایی بر دوش تامین اجتماعی گذاشته اند که منابع مالی مورد نیاز آن در نظر گرفته نشده و مصارف این سازمان را زیاد کرده است.

دکتر جعفریان ریشه تمام این مشکلات را در ناآگاهی نسبت به اصول حاکم بر صندوق های بازنشستگی دانست و گفت: از سال ها پیش، طرحی را تهیه کردیم تا مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی در کتب درسی مقاطع مختلف تحصیلی گنجانده شود.

وی با قدردانی از وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه ریزی کتب درسی، افزود: درخواست ما از متولیان آموزش و پرورش کشور این است که نسبت به معرفی سازمان تامین اجتماعی از طریق گنجاندن مفاهیم آن در کتب درسی هرچه بیشتر اقدام کنند، چراکه تامین اجتماعی از ارکان جوامع توسعه یافته است.

دکترجعفریان ادامه داد: هدف ما این است که افراد، از همان سنین کودکی تا قبل از ورود به بازار کار، با این سازمان و خدمات آن آشنا شوند و بدانند که خدمات سازمان تامین اجتماعی از قبل تولد تا بعد از فوت شخص، ادامه دارد و متوقف نمی شود.

مفاهیم تامین اجتماعی از کودکی آموزش داده شود

علی اصغر بیات، رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز در این نشست گفت: تصویب قوانین غیرکارشناسی بدون در نظر گرفتن منابع و تحمیل این قوانین بر سازمان تامین اجتماعی، تعادل میان منابع و مصارف این سازمان را بر هم زده و علت اصلی آن، نآگاهی نسبت به اصول حاکم بر این سازمان درآمد هزینه ای است.

وی با اشاره به اهمیت گنجاندن مباحث تامین اجتماعی در کتب درسی گفت: افراد باید از همان کودکی به خدمات و قوانین سازمان تامین اجتماعی آشنا شوند تا زمانی که به بازار کار ورود پیدا می کنند، اگر کارفرمایان از بیمه کردن او پرهیز کردند، بدانند که این کار خلاف قانون است و باید حقوق خود را مطالبه کنند.

تامین اجتماعی تضمین کننده آینده افراد است

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز در این نشست گفت: ناآشنایی نیروی کار با حقوق اولیه خود، یکی از معضلات اصلی جامعه کارگری است.

وی افزود: افراد باید از سنین کودکی با خدمات و حمایت های سازمان تامین اجتماعی آشنا شوند و بدانند که تامین اجتماعی، تضمین کننده آینده شخص و خانواده او است.

تلاش می کنیم چتر پوشش تامین اجتماعی گسترش یابد

در ادامه این نشست، دکتر محمود امانی مدیرکل دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش گفت: از زمانی که طرح جانمایی مفاهیم تامین اجتماعی در کتب درسی مطرح شد، خالصانه در این مسیر قدم برداشتیم و تمام تلاش خود به این امر معطوف کردیم که چتر پوشش سازمان تامین اجتماعی که هدفی جز حمایت از نیروی کار ندارد، در کشور گسترش یابد.

وی افزود: آگاهی از خدمات و حمایت های سازمان تامین اجتماعی، نه تنها برای دانش آموزان، بلکه برای والدین دانش آموزان و معلمان نیز ضروری است.

دکتر امانی با اشاره به اینکه یک تصمیم اشتباه به علت عدم آگاهی می تواند اثر منفی بزرگی بر کل جمعیت کشور بگذارد ادامه داد: تلاش ما در معرفی سازمان تامین اجتماعی و گنجاندن مفاهیم آن در کتب درسی به پایان نرسیده و با جدیت به این مسیر ادامه خواهیم داد. از سازمان تامین اجتماعی انتظار داریم که در این مسیر ما را یاری کند تا با همکاری یکدیگر بتوانیم فرهنگ بیمه های اجتماعی را در کشور گسترش دهیم.

آماده همکاری بیشتر هستیم

دکتر ناهید فلاحیان، رئیس گروه درسی مطالعات اجتماعی دفتر تالیف کتب درسی نیز در این نشست گفت: از ابتدای اجرای این طرح، با همکاری سازمان تامین اجتماعی و فراهم کردن زمینه های لازم توانستیم بخشی از مفاهیم و خدمات این سازمان را متناسب با سن و درک دانش آموزان، در کتب درسی جانمایی کنیم.

وی افزود: علاوه بر کتب درسی، مفاهیم و خدمات سازمان تامین اجتماعی باید از رسانه های مختلف نیز در اختیار جامعه قرار گیرد چراکه بیمه های اجتماعی، ضامن آینده هستند. آمادگی اقدامات بیشتر در این زمینه را داریم و امیدواریم سازمان تامین اجتماعی با بیان مسائل و دغدغه های اصلی خود، به ما در تالیف و گنجاندن این مفاهیم در کتب درسی کمک کند. 

منبع: پایگاه خبری تامین 24

 

 

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha